Wyjazd integracyjny
PDF Drukuj Email

 

 

Trzymajmy się razem - zróbmy pierwszy krok


Wyjazd integracyjny


Zgodnie z założeniami realizacji projektu systemowego ,,Trzymajmy się razem – zróbmy pierwszy krok” w dniach 05 – 09 lipca 2012r. grupą składającą się z 10 uczestniczek i 23 dzieci wyruszyliśmy z organizatorem wyprawy Panem Andrzejem Choina z Ośrodka Szkoleń Zawodowych z Wołowa do nadmorskiej miejscowość Łeba. W trakcie podróży jak i na miejscu dzieci miały zapewnioną profesjonalną opiekę ze strony opiekunek.


Grupa naszych Pań uczestniczyła w zajęciach z psychologiem Panem Leszkiem i pozyskiwała wiedzę z zakresu ,,Treningu umiejętności i kompetencji społecznych” Dzieci w tym czasie miały zajęcia relaksacyjne prowadzone metodą pracy w grupie, która zakładała realizację trzech podstawowych celów, które wzajemnie się przeplatały, a mianowicie: cele terapeutyczne, edukacyjne i rozwojowe.


Po zakwaterowaniu każdy z uczestników mógł zwiedzić to przepiękne rybackie miasteczko. To co wyróżnia Łebę od wielu nadmorskich miejscowości to jej specyficzny klimat i szerokie piaszczyste plaże z bezustannie usypywanymi wydmami. Łeba otoczona jest z trzech stron wodą, od północy morzem Bałtyckim, od zachodu jeziorem Łebsko, a od wschodu jeziorem Sarbsko. Pomiędzy jeziorem Łebskim a morzem znajdują się wydmy ruchome, zjawisko niespotykanie rzadkie w Europie. Wydmy ruchome wchodzą w obszar Słowińskiego Parku Narodowego, który został uznany przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.

W pierwszym dniu po zajęciach dzieci wraz z opiekunami mogły zwiedzić i miło spędzić czas w Parku Dinozaurów w Nowęcinie. Jest to miejsce magiczne. Każdy z nas pamięta jak wielkie wrażenie w owym czasie wywarł na nas film Stevena Spielberga pod tytułem JURASSIC PARK. Sceny pełne grozy i przerażenia przeplatały się z tęsknotą obcowania z praprzodkami wszystkich żyjących obecnie zwierząt z dziejów naszej planety. Niemal każdy marzył by choć raz zobaczyć z bliska te fascynujące olbrzymy. Od roku 2010 stało się to możliwie dzięki aranżacji obszaru 20 ha ŁEBA PARKU i choć całość jest tylko wierną kopią tamtych czasów emocje w trakcie zwiedzania często wymykają się z pod kontroli. Sposób ukształtowania terenu oraz jego naturalne walory lub bliskość morza czynią dzień przeznaczony na poznanie ŁEBA PARKU niezapomnianym. Podczas zwiedzania wyjątkowy nacisk położyliśmy na przyjemność, zabawę i edukację najmłodszych.


W trzecim dniu pobytu z Przystani statków w Rąbce wyruszyliśmy w rejs ekologicznym statkiem OHAR o napędzie elektrycznym po jeziorze Łebsko na odcinku Rąbka – Wyrzutnia Rakiet. Rejs trwał ok. 30 min. Po drodze możliwość oglądania rzadkich gatunków ptactwa – raj dla miłośników turystyki ornitologicznej i przyrodniczej. Po tym etapie czekały nas kolejne wrażenia. Organizator zapewnił nam przewodnika, który z zaangażowaniem i specyficznym sposobem zaabsorbował młodych słuchaczy do poznania historii tego tajemniczego miejsca. Jest to tajny niemiecki poligon z 1940 roku . Zwiedzający mogą obejrzeć w nim wystawę fotograficzną , stare dokumenty i plany poligonu. Większość eksponatów znajduje się na zewnątrz, pod gołym niebem są to m.in.: szkła pancerne z okien bunkrów, lej startowy dla rakiet, elementy broni i wojskowy motocykl, a także resztki polskich wyrzutni rakiet meteo.

Kolejnym etapem była piesza wyprawa na Ruchome Wydmy przez cudowny dziki rezerwat przyrody ciągnący się ok. 2 km. Dzięki temu wyjazdowi nasze uczestniczki i ich pociech mogli dowiedzieć się, że w Polsce też mamy małą piaszczystą pustynie! Wydmy Ruchome są ewenementem przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego i unikalną atrakcją turystyczną. Położone są miedzy jeziorem Łebsko, a morzem. Powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie. Piasek osuszany przez wiatr i słońce, wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy (od 30 do 40 m wysokości) z najwyższą czterdziestodwumetrową Wydmą Łącką. Już od stuleci przesuwane są one w kierunku wschodnim i południowo wschodnim, z szybkością 1,2- 1,6 m w ciągu roku. Siła działania wędrującej wydmy jest ogromna, bowiem zagraża ona roślinności i zasypuje wszystko co napotyka na swej drodze. Jej moc zależy od siły wiatru, wysokości stoku, czoła wydmy i ukształtowania terenu. Ruchome piaski tworzą przepiękny pustynny krajobraz, unikatowy w Europie, zwany często polską Saharą. Atrakcyjny i dostępny dla turystów wydmowy szlak zajmuje pięciokilometrowy odcinek Mierzei Łebskiej.

Na zakończenie tego miłego, pełnego wrażeń i atrakcji dniu w godzinach wieczornych Pan Andrzej zorganizował ognisko z pieczeniem kiełbasek przy Pensjonacie. Matki miały okazję do podzielenia się przeżyciami między sobą, a ich dzieciom zorganizowano plenerowe zabawy.

Jako Zespół projektowy mamy nadzieję, że ta forma wyjazdowej integracji wpłynie na nawiązanie pozytywnych relacji pomiędzy uczestniczkami przed którymi stoją koleje wyzwania czyli kursy, praktyczna jazda autem, egzaminy i intensywny okres szkoleń.

Życzymy kolejnych mocnych, ale tych pozytywnych przeżyć !!!


Kierownik projektu Agnieszka Szewczyk

Koordynator projektu Marlena Rajn

 

 


SZUKAJ


Prusice


BIP


Urz¹d Pracy


DOPS


Ministerstwo Pracy i Polityki Spo³ecznej


Dolnoœl¹ski Urz¹d Wojewódzki